نرخ هشدار دهنده‌؛ آلودگی هوا هر سال ۲۶ هزار ایرانی را می‌کشد

بر اساس آمار سازمان جهانی بهداشت سالانه بیش از ۲۶ هزار نفر در ایران به علت آلودگی هوا می‌میرند و ایران از این لحاظ در رتبه بیست ششم در جهان قرار دارد. برخلاف بسیاری از کشورهای دنیا، تردد خودروها یکی از اصلی‌ترین دلایل آلودگی هوا در ایران است و به همین دلیل برنامه‌های مختلفی در ایران برای کاهش تردد خودرو ها وجود دارد …

ارسال کننده : کامران آسمان نیا 

بر اساس گزارش جدید سازمان جهانی بهداشت که سال ۲۰۱۲ را بررسی کرده ۹۲ درصد مردم دنیا درگیر آلودگی هوا هستند و در سال ۲۰۱۲، ۶٫۵ میلیون نفر به علت آلودگی هوا جان خود را از دست داده اند. این یعنی علت ۱۱ درصد مرگ ها آلودگی هوا است.

به گزارش خبرآنلاین، پس از انقلاب صنعتی مشکلات محیط زیستی زیادی در دنیا شدت گرفت و یکی از اصلی ترین آنها آلودگی هوا بود؛ از آن زمان به بعد خودروها و کارخانه ها مواد سمی زیادی را وارد هوا کردند و این موضوع مسائل زیادی را برای انسان‌ها به وجود آورد.

کارخانه ها با انتشار گازهای گلخانه ای مانند دی اکسید کربن، منجر به آلودگی هوا می شوند. از سوی دیگرخودروهایی که مهمترین عامل آلودگی هوا هستند، دودی حاوی ۱۰۰۰ عنصر سمی را وارد اتمسفر می کنند. همین عامل ۶۰ تا ۹۰ درصد آلودگی هوا در کشورهای صنعتی است.

آلوده شدن هوا، پیامدهای وحشتناکی هم برای انسان ها داشته است، پیامدهایی که منجر به مرگ میلیون ها نفر می شود.

امروز سازمان جهانی بهداشت با استفاده از مدل جدیدی برای اندازه گیری کیفیت هوا کشور های مختلف گزارشی در رابطه با آمار مرگ به علت آلودگی هوا منتشر کرد.

بر اساس گزارش جدید سازمان جهانی بهداشت که سال ۲۰۱۲ را بررسی کرده ،۹۲ درصد مردم دنیا درگیر آلودگی هوا هستند و در سال ۲۰۱۲، ۶٫۵ میلیون نفر به علت آلودگی هوا جان خود را از دست داده اند. این یعنی علت ۱۱ درصد مرگ ها آلودگی هوا است.

در قسمتی از این گزارش آمده است: « آلودگی هوا همچنان در نرخ هشدار دهنده‌ای در حال افزایش است و بر اقتصاد و کیفیت زندگی مردم تاثیر می‌گذارد، این یک شرایط اضطراری برای بهداشت عمومی است.»

اما شرایط این آلودگی هوا در کشور های مختلف چگونه است؟ بیشترین آمار مرگ و میر در کدام کشور است و شرایط در ایران چگونه است؟

مرگ یک میلیون نفر در چین به علت آلودگی هوا

چین به علت کارخانه های زیاد آلوده ترین هوای جهان را دارد و یکی از اصلی ترین دلیل های آلودگی این کشور کارخانه های صنعتی متعدد و عمدتا آلاینده است.

به همین دلیل بیشترین آمار مرگ و میر به علت آلودگی هوا هم به چین اختصاص دارد؛ بر اساس آمار سازمان جهانی بهداشت در سال ۲۰۱۲، یک میلیون و ۳۲ هزار نفر در این کشور به علت آلودگی هوا کشته شده اند.

البته سال پیش یک گروه از محققان آمریکایی، آمار دیگری از مرگ به علت آلودگی هوا در چین ارائه دادند؛ بر اساس تحقیقات این گروه سالانه ۱٫۶ میلیون نفر در چین به علت آلودگی هوا می‌میرند.

گفتنی است به طور کلی علت ۸۵ تا ۹۰ درصد آلودگی هوا در چین خودرو، کارخانه‌ها، سوزاندن زغال سنگ و کارگاه‌های عمرانی است.

ایران شانزدهم در جهان

بعد از چین کشورهای دیگری مانند هند، روسیه، اندونزی و … هم آمار بالایی در رابطه با مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا داشتند.

آلودگی هوا یکی از اصلی ترین مشکلات محیط زیستی ایران هم هست، بر اساس آمار سازمان جهانی بهداشت سالانه بیش از ۲۶ هزار نفر در ایران به علت آلودگی هوا می میرند و ایران از این لحاظ در رتبه بیست ششم در جهان قرار دارد.

برخلاف بسیاری از کشورهای دنیا، تردد خودروها یکی از اصلی ترین دلایل آلودگی هوا در ایران است و به همین دلیل برنامه های مختلفی در ایران برای کاهش تردد خودرو ها وجود دارد.

فهرست ۲۰ کشوری که بیشترین مرگ را به علت آلودگی هوا دارند، چنین است؛

رتبه

نام کشور

تعداد افرادی که به علت آلودگی هوا جان خود را از دست
داده‌اند

سرانه درگذشتگان در هر ۱۰۰ هزار نفر

۱

چین

۱۰۳۲۸۳۳

۷۶

۲

هند

۶۲۱۱۳۸

۴۹

۳

روسیه

۱۴۰۸۵۱

۹۸

۴

اندونزی

۶۱۷۹۲

۲۵

۵

پاکستان

۵۹۲۴۱

۳۳

۶

اوکراین

۵۴۵۰۷

۱۲۰

۷

نیجریه

۴۶۷۶۰

۲۸

۸

مصر

۴۳۵۳۱

۵۱

۹

ایالت متحده آمریکا

۳۸۰۴۳

۱۲

۱۰

بنگلادش

۳۷۴۴۹

۲۴

۱۱

ترکیه

۳۲۶۶۸

۴۴

۱۲

ژاپن

۳۰۷۹۰

۲۴

۱۳

فیلیپین

۲۸۶۹۶

۳۰

۱۴

ویتنام

۲۷۳۴۰

۳۰

۱۵

لهستن

۲۶۵۸۹

۶۹

۱۶

ایران

۲۶۲۶۷

۳۴

۱۷

برزیل

۲۶۲۴۱

۱۳

۱۸

آلمان

۲۶۱۶۰

۳۳

۱۹

کنگو

۲۳۰۳۴

۳۳

۲۰

میانمار

۲۲۶۶۴

۴۳

این نوشته در اخبار ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.