عاملین شکار دو مرال در پارک ملی گلستان به ۷/۵ سال حبس محکوم شدند

اوایل شب پنجم شهریورماه سال ۱۳۹۳ گروهی از شکارچیان غیرمجاز در پارک ملی گلستان به یک مرال ماده شلیک کرده و گوزن را از پای درمی آورند

ارسال کننده : نادر زندی

مدیر روابط عمومی حفاظت محیط زیست گلستان در این باره گفت: پس از مدتی نیروهای یگان محیط زیست که متوجه شلیک گلوله شده بودند جهت برخورد قانونی با متخلفین وارد عمل می شوند.

احمد دباغیان اظهار داشت: شکارچیان متخلف با مشاهده مامورین لاشه مرال را رها کرده و با اسلحه اقدام به تیراندازی به سمت خودروی محیط زیست نموده و متواری می شوند.

متخلفین حین فرار با پای پیاده بخشی از ادوات شکار خود از جمله یک کوله پشتی حاوی ۱۵ عدد فشنگ کلاشینکف و یک گوشی موبایل را در مسیر رها می کنند که تمام این ادوات به همراه لاشه گوزن توسط محیط بانان توقیف می گردد.

پس از این حادثه نیروهای محیط زیست با هماهنگی مقامات قضایی به بررسی گوشی تلفن همراه بجا مانده از شکارچیان متخلف می پردازند.

در بازرسی از گوشی تلفن همراه متخلفین تصاویر واضحی از شکار مرال در همان روز و چهره شکارچیان در کنار لاشه گوزن بدست آمد.

تصاویر این گزارش تصاویری است که از گوشی تلفن همراه شکارچیان متخلف بدست آمده است.

در یکی از عکس ها لباس های شکارچیان متخلف با لباس های آنها در همان روز فرق داشته است اما تصویر در کنار لاشه یک مرال به ثبت رسیده بود. بنابراین محیط بانان به این نتیجه رسیدند که متخلفین علاوه بر شکار یک مرال در همان روز تخلف دیگری از شکار مرال در سنوات قبل نیز انجام داده اند.

بنابراین با شکایت اداره کل حفاظت محیط زیست استان گلستان پرونده ای در این رابطه در مراجع قضایی استان خراسان شمالی تشکیل و متهمین با دستور مقام قضایی تحت تعقیب قرار گرفتند.

متهمین پس از مدتی با تلاش نیروی انتظامی شناسایی شده و ضمن صدور حکم جلب، جهت رسیدگی به جرم شکار غیرمجاز دو مرال به دادگاه احضار شدند.

نخستین جلسه رسیدگی به این پرونده در تاریخ ۹۴/۶/۳۰ در دادگاه عمومی شهرستان گرمه هر سه متهم به همراه وکلای مدافع و نماینده اداره محیط زیست بعنوان شاکی حاضر شدند.

در این جلسه متهمین مدعی شدند که ۱۵ عدد فشنگ کلاشینکف در اسلحه شکاری بکار رفته است و اسلحه کلاشینکفی در کار نبوده است و در مورد تصاویر کشف شده در گوشی موبایل نیز منکر دو مورد تخلف بودند.

بنابراین قاضی، پرونده را جهت تکمیل تحقیقات و بازپرسی به دادسرا ارسال و جلسه دوم دادگاه پس از تکمیل تحقیقات در دادسرا در تاریخ ۹۴/۱۱/۲۷ تشکیل گردید.

در جریان تحقیقات در دادسرا و نتایج استعلام از پلیس آگاهی و کارشناسان محیط زیست مشخص گردید که گلوله های جنگی در اسلحه شکاری نیز قابل استفاده است و مهتم ردیف اول یک اسلحه شکاری گلوله زنی غیرمجاز را نیز در این زمینه به دادسرا تحویل نمود.

همچنین علی رغم ادعای متهمین مبنی بر اینکه تمام تصاویر موجود در گوشی مربوط به شکار یک مرال است، اما بررسی کارشناسی تصاویر موجود در گوشی تلفن همراه متخلفین نشان می داد که مرال های موجود در تصاویر دو مرال جداگانه بوده و تخلف شکار غیرمجاز مرال در دو نوبت جداگانه رخ داده است.

بنابراین دادگاه احکامی را بشرح زیر برای متهمین صادر نمود:

متهم ردیف اول:

۱) شش ماه حبس به جرم حمل و نگهداری سلاح غیرمجاز شکاری

۲) مصادره اسلحه شکاری گلوله زنی و مهمات مربوطه به نفع دولت

۳) سه سال حبس به جرم شکار غیرمجاز یک مرال

۴) سه سال حبس به جرم شکار غیر مجاز یک مرال (مرال دوم)

متهم ردیف دوم:

۱) یک سال حبس به جرم شکار غیرمجاز یک مرال

۲) پانزده میلیون ریال جزای نقدی به جرم حمل مهمات غیر مجاز شکاری

متهم ردیف سوم:

به دلیل فقدان ادله کافی از اتهامات وارده تبرئه گردید.

این نوشته در اخبار ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.