برگزاری جلسه کارگروه ویژه مخاطرات زیست محیطی

جلسه کارگروه ویژه مخاطرات زیست محیطی استان تهران برگزار شد

ارسال کننده : محمود نعیمی

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): به دنبال مشاهده لاشه ده قوچ و میش وحشی در پارک ملی سرخه حصار طی روزهای گذشته، جلسه کارگروه ویژه مخاطرات زیست محیطی استان عصر امروز با حضور نمایندگانی از ستاد بحران استانداری، سازمان بازرسی کل کشور، دامپزشکی، جهاد کشاورزی، منابع طبیعی، امور آب و قرارگاه صنایع دفاع پارچین به دبیری اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران برگزار شد.
به گزارش سایت اطلاع رسانی محیط زیست استان تهران، محمد هادی حیدرزاده مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران در این خصوص گفت: پس از اینکه موج اول تلفات حیات وحش از گونه کل و بز در پارک ملی خجیر در اسفند ماه سال گذشته به اتمام رسید، متاسفانه مشاهدات چند روز گذشته بیانگر ادامه این رویداد ناگوار در پارک ملی سرخه حصار هم می باشد.
وی با اشاره به اینکه در دو روز گذشته چند لاشه قوچ و میش در پارک ملی سرخه حصار کشف شده، افزود: اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران بلافاصله پس از کشف لاشه ها، اقدامات کنترلی لازم و پیشگیرانه در جهت ضد عفونی کردن آبشخورهای حیات وحش در این دو پارک ملی را آغاز کرد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با بیان اینکه دامپزشکی استان علت تلف شدن کل و بز منطقه خجیر را بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک اعلام کرده، گفت: نمونه ای از قوچ و میش های تلف شده روزهای اخیر در پارک ملی سرخه حصار جهت انجام آزمایشات مربوطه به دامپزشکی تحویل شده و ما منتظر اعلام نتیجه علت بیماری از سوی این سازمان هستیم.
فاجعه تلفات قوچ و میش و کل و بز استان دور از ذهن نیست و در صورت عدم همکاری و پشتیبانی دستگاههای مسئول و همکار قطعا محیط زیست با مشکلات عدیده ای مواجه خواهد شد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به اهمیت حیات وحش استان و ضرورت حفاظت از زیستگاه ها و گونه های جانوری پایتخت تصریح کرد: متاسفانه نظارت محدود بر دام اهلی توسط دستگاه های متولی در استان تهران و ظرفیت بیش از اندازه دام اهلی در سطح تهران یکی از اصلی ترین خطرات و آسیب ها برای گونه های قوچ و میش و کل و بز می باشد.
وی با انتقاد شدید در خصوص نحوه مدیریت دام اهلی در سطح استان تهران گفت: اداره کل حفاظت محیط زیست استان بارها گلایه و هشدارهای خود را در خصوص انتقال بیماری از دام اهلی به حیات وحش استان اعلام نموده است.
این نوشته در دسته‌بندی نشده ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.