ایران جزو 10 كشور تخریب‌كننده محیط زیست

فرستنده:حسین محمودی

یک ایران : مهرداد خانمحمدی پنجشنبه شب در مراسم‌ گرامیداشت روز هوای پاك در دانشگاه پیام‌نور زنجان، با اشاره به اینكه ایران به لحاظ تخریب مسائل زیست محیطی و انسانی در رده‌های نخست جهانی قرار دارد، اظهار داشت: با توجه به اهمیت مسائل زیست محیطی در كشور كمتر به معضلات و بحران‌های موجود آن توجه شده است.

به گزارش فارس، وی با بیان اینكه ایران به لحاظ وجود گونه‌های مختلف جانوری از مناطق ثروتمند جهان محسوب می‌شود، افزود: در این زمینه و بدون توجه به مسائل موجود، معضلات ناشی از آن محیط زیست را با بحران جدی مواجه كرده است.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینكه هر روز به مشكلات و معضلات محیط زیست در‌ كشور افزوده می‌شود، اظهار داشت: استفاده غیراصولی از منابع طبیعی و زمین، محیط زیست را با خطر فراوانی روبه‌رو كرده است.

وی با بیان به اینكه ایران در بخش‌های مختلف كشاورزی به بهای تخریب و از بین رفتن مراتع به خودكفایی رسیده است، ادامه داد: در این زمینه كشور در تولید گندم به مرز خودكفایی رسیده،‌ اما این این اتفاق به بهای از بین رفتن مراتع و تخریب در حوزه آبخیزداری به وجود آمده است.

خانمحمدی با اشاره به اینكه مردم ایران به دلیل قدمت و تمدن درخشان مردمی طبیعت دوست هستند، افزود: با نگاهی به رخدادهای تاریخی می‌توان به اهمیت فضای سبز و استفاده به جا و مناسب آن پی برد.

وی در ادامه با بیان اینكه قدمت فرهنگی و تاریخی درخشان ملت ایران زیبنده محیط زیست ناسالم نیست، افزود: با نگاهی گذرا به مناطق مختلف كشور مسائل ناشی از استفاده نابه‌جا از محیط زیست را شاهد هستیم.

استاد مسائل محیط زیست دانشگاه به انباشته شدن زباله در ورودی شهر زنجان اشاره كرد و گفت: این معضل تنها مختص شهر زنجان نیست، بلكه در سایر نقاط ایران نیز چنین مشكلاتی قابل مشاهده است.

وی با بیان اینكه معضلات و مشكلات موجود در حاشیه زنجانرود با اقدامات مختلف برطرف نخواهد شد، خاطر نشان كرد: ارگان‌های مربوطه نیز هر كاری انجام دهند مشكلات فاضلاب و تعفن ناشی از آن برطرف نخواهد شد.

خانمحمدی با اشاره به اینكه به مسائل محیطی زیست باید از نگاه دیگری برخورد شود، اذعان داشت: برای دستیابی به توسعه پایدار توجه به محیط زیست ضروری است.

وی با تاكید بر اینكه سازمان محیط زیست تنها متولی رسیدگی به مسائل زیست محیطی نیست افزود: در این ارتباط شهرداری وظایف مهم‌تری دارد و باید بیشتر به مسائل موجود در این بخش توجه كند.

این استاد دانشگاه با بیان اینكه محیط زیست فقط یك دستگاه هماهنگ كننده با سایر بخش‌ها را بر عهده دارد، گفت: همگان در برابر مسائل و پیامدهای ناشی از محیط زیست مسئول هستیم.

وی در ادامه آموزش عمومی را یكی از اركان اصلی در نهادینه شدن فرهنگ زیست محیطی در جامعه عنوان كرد و افزود: توجه و نهادینه كردن این موضوع در بین آحاد مختلف جامعه می‌تواند در كاهش معضلات ناشی از مسائل زیست محیطی مفید باشد.

این نوشته در اخبار ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.