کشف محموله قاچاق حیات وحش شامل پانزده هوبره در خراسان جنوبی

ارسال کننده نادر زندی
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): به دنبال کسب اطلاعاتی مبنی بر قاچاق یک محموله حیات وحش از خراسان جنوبی به سمت استان های جنوبی کشور، نیروهای یگان محیط زیست شهرستان سرایان به تحقیق در این زمینه پرداختند.
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی در این باره گفت: محیط بانان در این رابطه دو خودروی پراید را در محور سرایان به طبس شناسایی نمودند. مامورین متوجه شدند که خودروی پرایدی که جلوتر حرکت می کند خالی بوده و اصطلاحا جاده صاف کن است.
مسعود مستقیم اظهار داشت: بنابراین محیط بانان با همکاری مامورین پاسگاه انتظامی دوست آباد مسیر خودروی پراید دوم را مسدود و پس از مدتی تعقیب و گریز آن را متوقف نمودند.http://www.iew.ir/wordpress/wp-content/uploads/940816_sarayan-2.jpg

رییس اداره محیط زیست شهرستان سرایان در این باره گفت: در بازرسی از داخل این خودرو ۱۵ عدد هوبره زنده کشف و ضبط گردید.
کیوانی اظهار داشت: پس از گذشت مدتی راننده خودروی اول با تلفن همراه راننده خودروی دوم تماس گرفت تا وی را از امن بودن جاده مطلع کند. مامورین به جای متخلف دستگیر شده با راننده خودروی اول تلفنی صحبت نموده و با وی در اولین شهر قرار گذاشتند.
به این ترتیب خودروی نخست نیز که دور میدان اولین شهر منتظر رسیدن همدست خود بود و از دستگیر شدن وی باخبر نبود توسط مامورین بازداشت شد.
خودروهای متخلفین توقیف و به پارکینگ نیروی انتظامی منتقل شده و متخلفین پس از تشکیل پرونده به مراجع قضایی معرفی شدند.
متاسفانه ۴ عدد از هوبره ها به دلیل شرایط نامناسب حمل و نقل در وضعیت وخیمی قرار دارند اما بقیه هوبره ها در حال حاضر در اداره محیط زیست تحت تیمار و مراقبت های دامپزشکی هستند و به محض بدست آوردن شرایط مناسب در زیستگاه طبیعی رهاسازی خواهند شد.
بر اساس نرخ جدید بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه  ضرر و زیان وارده به محیط زیست، جریمه قابل پرداخت از بابت صید و شکار غیرمجاز هر یک هوبره معادل دویست میلیون ریال تعیین شده است. بنابراین متهمین می بایست مبلغ سه میلیارد ریال بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست را به حساب دولت واریز نماید.
همچنین متهمین در دادگاه به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی حمایت شده محاکمه شده و بر اساس ماده ۱۲ قانون شکار و صید به حبس از سه ماه تا سه سال و یا جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار ریال تا هجده میلیون ریال محکوم خواهند شد.
این نوشته در اخبار ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.