کلانتری در بازدید از تالاب هشیلان کرمانشاه : همه 80 میلیون ایرانی باید محیط بان شوند/ ایران برای ۲۰ سال دیگر آب نخواهد داشت/توسعه با محیط زیست تضاد ندارد/فعالان محیط زیست رویکرد خود را تغییر دهند

عیسی کلانتری در حاشیه بازدید از تالاب هشیلان کرمانشاه، با بیان اینکه محیط زیست از اساسی ترین ارکان توسعه پایدار است، اظهار کرد: برای تحقق توسعه پایدار دیگر ارکان توسعه نظیر اقتصاد و مسائل اجتماعی هم باید در کنار هم قرار گیرند.

وی به مشکلات فرار روی سازمان محیط زیست اشاره کرد و گفت: سازمان محیط زیست سازمانی کوچک با بودجه محدود سالانه حدود 420 میلیارد تومانی است که این بودجه کمتر از کمک دولت به دو منطقه آزاد تجاری است و با این اعتبارت محدود نمی توان محیط زیست را حفظ کرد.

کلانتری افزود: با این شرایط باید از کمک های مردمی استفاده کنیم و به سمتی برویم که 80 میلیون ایرانی به 80 میلیون محیط بان تبدیل شوند.

وی پیشنهاد ایجاد معاونت فرهنگی اجتماعی در سازمان محیط زیست را مطرح کرد و افزود: با این کار می توان حفاظت از محیط زیست را به دل خانواده ها برد.

معاون رییس جمهور در ادامه حفظ منابع تجدیدپذیر(گیاهان و جانوران) را از وظایف اصلی سازمان محیط زیست برشمرد و گفت: متاسفانه بانک ژن جامعی در کشور نداریم.

رییس سازمان محیط زیست افزود: دفاع از حقوق شهرندی مردم که در وضعیت محیط زیستی خوبی زندگی کنند از دیگر وظایف اصلی سازمان محیط زیست است.

کلانتری با انتقاد از تصمیم گیریهای جزیره ای در کشور، گفت: بعنوان مثال تحقق هدف گذاری انجام شده در برنامه ششم توسعه برای افزایش تولیدات کشاورزی باعث می شود مصرف آب کشور 35 میلیارد متر مکعب بیشتر شود و این درحالیست که هم اکنون نیز سالانه 50 میلیارد مترمکعب اضافه برداشت آب داریم.

وی اولین معضل محیط زیستی کشور را بحران آب دانست و گفت: با ادامه روند موجود در 20 سال آینده 80 درصد وسعت کشور آب نخواهد داشت.

کلانتری افزود: با وجود بحران آب، متاسفانه گاها مشغول مسائلی همچون آلودگی هوا و یا زباله می شویم، درصورتیکه عمق فاجعه بحران آب بسیار جدی است.

رییس سازمان محیط زیست در ادامه با بیان اینکه توسعه هیچ تضادی با محیط زیست ندارد، در کشور چهار میلیون بیکار داریم و نباید با بهانه تراشی جلوی سرمایه گذاری را در کشور بگیریم.

برای تکمیل سایت پرنده نگری هشیلان ۸۰۰ میلیون تومان اعتبار نیازاست


این گزارش می افزاید: مدیر کل محیط زیست استان کرمانشاه گفت: برای تکمیل سایت پرنده نگری هشیلان به ۸۰۰ میلیون تومان اعتبار نیاز داریم.

 غلامحسین کاظمی امروز دوشنبه در بازدید از سایت پرنده نگری هشیلان اظهار داشت: ۱۶۳ هزار هکتار وسعت مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست استان است که ۶.۷ درصد از مساحت استان را شامل می‌شود.

وی با اشاره به وجود پنج منطقه شکار و تیراندازی ممنوع در استان کرمانشاه گفت: هم اکنون در استان شصت محیط بان داریم که تعدادشان اندک است  و نیاز شدید به نیروی انسانی داریم.

کاظمی از فعالیت ۳۸ تشکل زیست محیطی در استان کرمانشاه خبر داد و گفت: منطقه تالاب هشیلان ۲۰۳۲ هکتار وسعت دارد و منطقه شکار و تیراندازی ممنوع محسوب می‌شود و وسعت خود تالاب نیز ۴۵۰ هکتار است و صد و ده جزیره کوچک و بزرگ دارد.

وی با اشاره به مشکل چاه های غیرمجاز در اطراف تالاب گفت: برای سایت پرنده نگری هشیلان یک میلیارد و سیصد میلیون تومان، تاکنون هزینه کردیم و به هفتصد تا هشتصد میلیون تومان دیگر نیاز داریم تا سایت را تکمیل و برای دهه فجر به بهره برداری برسد.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان نیز در این جلسه به مشکلات مالی کارمندان محیط زیست اشاره و بیان کرد: پایین بودن سقف حقوق، اجرایی نشدن حق نوبت کاری، پایین بودن حق اضافه کاری از مشکلات ما است و یک سال است که اداره کل حقوق ماموریتی را دریافت نکرده است.

این نوشته در اخبار ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.