انتقال آب کارون به استان های دیگر غیر قانونی است

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: دبیر انجمن صنفی مهندسین صنعت آب خوزستان گفت: با توجه به شرایط موجود در کارون، انتقال آب به استان‌های دیگر کاری کاملا غیرمنطقی، غیرعلمی و غیراصولی است و این مسأله با تمام قوانین موجود در کشور و دنیا متضاد است.حمیدرضا خدابخشی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: این کار حتی با قوانین یونسکو برای برداشت آب و اجرای طرح‌های عمرانی تضاد دارد. مطالعات زیست‌ محیطی برای انتقال آب کارون رسما از طرف سازمان حفاظت محیط زیست رد شده است. وی تصریح‌کرد: حتی سازمان بازرسی کل کشور با وزارت نیرو مکاتبه و موضوع انتقال آب از حوزه کارون را رد کرده است و آن را غیرقانونی می‌داند. این کار از نظر ما نیز غیرقانونی است و هیچ انطباقی با قوانین موجود در کشور ندارد و علاوه بر این‌ها با انتقال آب کارون، حقوق اجتماعی مردم چهارمحال و بختیاری و خوزستان هم پایمال می‌شود.

خدابخشی ادامه‌داد: در موضوع انتقال آب کارون، مباحث مختلفی وجود دارد که یکی از آن‌ها تصور آب مازاد یا اضافی در حوزه کارون است. این مسأله در علم‌نوین مدیریت منابع آب بحثی مردود است و اصلا جایگاهی ندارد.

وی افزود: مسأله دیگر این است که در مطالعات صورت گرفته روی میانگین رودخانه کارون تأکید شده است. در صورتی که باید روی حداقل آورد رودخانه کارون حساب شود.

دبیر انجمن صنفی مهندسین صنعت آب خوزستان اظهار کرد: برداشت‌های آب در سال‌های اخیر از کارون نشان داده که چقدر این برداشت‌ها در کاهش کیفیت آب آن تأثیر گذاشته است. درصد میزان مواد محلول در آب با کم شدن آب افزایش می‌یابد و وقتی برداشت صورت می‌گیرد این مواد به صورت تصاعدی افزایش خواهند یافت.

خدابخشی گفت: طبق مطالعات، یک مترمکعب آب آلوده ۴۰ مترمکعب آب را آلوده می‌کند. هر چه آب سالم بیشتری برداشت شود در واقع غلظت مواد محلول در آب افزایش می‌یابد.

منبع: پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران

این نوشته در اخبار ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.