خاورمیانه دومین چشمه بزرگ تولید ریزگرد در جهان است

رئیس سازمان هواشناسی کشور گفت: خاورمیانه پس از صحرای آفریقا دومین چشمه بزرگ تولید ریزگرد در جهان است.

ارسال کننده : مهدی موسوی

داود پرهیزکار

داوود پرهیزکار ظهر پنجشنبه در همایش بحران دریاچه نمک که در تالار مفید دانشگاه قم برگزار شد با اشاره به اینکه شرایط خشک و کم بارش در منطقه ناشی از گردش کلی جو است، اظهار داشت: در نیمکره شمالی و جنوبی سه حلقه جریان جوی را مشاهده می‌کنیم که قرینه هم عمل می‌کنند و موجب فرونشینی هوا و کاهش بارش شده‌اند.

وی با بیان اینکه این انرژی‌های جوی بسیار وسیع و بزرگ هستند و بشر نمی‌توانند تغییری در آن ایجاد کند، افزود: باید بپذیریم که کشور ما یک کشور کم آب است.

رئیس سازمان هواشناسی کشور اظهار کرد: خاورمیانه پس ازصحرای بزرگ آفریقا دومین چشمه بزرگ گرد و خاک در جهان است.

وی گفت: گرد و خاک تنها محصول داخلی نیست بلکه گرد و خاک‌هایی داریم که از شمال آفریقا به سمت ایران می‌آید که از نظر اندازه بسیار ریز هستند و در لایه‌های بالایی جو هستند.

پرهیزکار با اشاره به اینکه گرد و خاک در سازمان هواشناسی یک ریشه بسیار قدیمی دارد، افزود: واژه ریزگرد در اصطلاح شناسی هواشناسی هیچ جایگاهی ندارد.

به گفته وی٬ دو عامل را می‌شود برای فراوانی پدیده گرد و خاک در نظر گرفت که یکی خشکسالی و دیگری توسعه ناپایدار است.

رئیس سازمان هواشناسی کشور تصریح کرد: در مسئله خشکسالی تکرار کم بارشی را در کشور داریم که مدام اتفاق افتاده و یک درجه دمای جو زمین نسبت به دوره پیش از صنعتی شدن افزایش پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه گرمایش جهانی امروز به نخستین چالش جهانی تبدیل شده است، گفت: در همین راستا ۱۹۷ کشور تعهدنامه‌ای امضا کردند که جلوی انتشار گازهای گلخانه‌ای را بگیرند.

پرهیزکار ادامه داد: وقتی دمای زمین افزایش پیدا می‌کند، پدیده‌های ما دمای بالا بیشتر رخ می‌دهد و شاهد هجوم هوای گرم خواهیم بود که موجب رخ دادن خشکسالی های مکرر می‌شود.

این نوشته در اخبار ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.